Pozsony

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Felújítják a legendás Grössling gyógyfürdőt

Megvan a legendás Grössling gyógyfürdő felújításával kapcsolatos építészeti pályázat nyertese. A medencék és a történelmi épületek felújítására kiírt versenypályázatra 17 országból 76 tanulmány érkezett, a győztes pályázat firenzei építészeké lett. A Grössling gyógyfürdő 25 éve áll bezárva, az elmúlt években folyamatosan romlott az állaga, ám most úgy tűnik, végre sor kerülhet felújítására. A városvezetés közzé tette a fürdő vizuális látványterveit is.

A felújítás során visszaállítják a Grössling fürdő eredeti, 1895-ből származó bejáratát, amely a Réz- és Fürdő utcán található. Megújul a fürdő legrégebbi medencéje is, amely 1895-ből származik. A medencét a 1940-es években történő rekonstrukció során szórták be.  Megnyitják az árkádokat is hasonlóan, ahogy ez 1914-ben volt. A három különböző hőmérsékletű medencével rendelkező termet gőzszaunával kapcsolják össze, ezzel is utalva a régi római fürdők hagyományaira.  Az úszómedencéhez egy kisebb finn szauna fog csatlakozni. Az egyes részek funkcionálisan szétválaszthatóak, de akár össze is köthetőek a fürdővel. A tervek szerint az úszómedence feletti felnyitható tető is megújul majd, hasonlóan ahogy ez 1914-ben is volt. A fürdőben fennmaradt két Brunner típusú kétlángú kazán, amelyek 1912-ből származnak. A fürdő felújítása után is fontos részei maradnak az épületnek. A fürdő épülete mellett városi parkot létesítenek.

A fürdő rekonstrukcióját egymást követő szakaszokban tervezik megvalósítani. Jövő évben a park és az épület előtti köztér revitalizációja kezdődik el. A Grössling fürdőt és a körülötte lévő teret a tervek szerint 2025-ben nyitják meg a nagyközönség előtt. 

A fürdő története

A város méltán népszerű létesítménye 1895. május 5-én tárta ki először kapuit a vendégei előtt. A fürdőt Swoboda Adalbert építész tervezte, aki a bécsi központi fürdő (Zentralbad) építésében is részt vett. A tervek kivitelezésével az akkori Stefánia út (a mai Štefánik utca) és a Védcölöp utca (Palisády) több villáját és lakóépületét építő Kittler és Gratzl irodát bízták meg. Az építkezés 1893-tól folyt, Ludwig Emerit főépítész irányításával.

A fürdő alapítását követő húsz esztendőt a szolgáltatások fokozatos bővítése jellemezte. A megnyitás után néhány évvel bevezették a szénsavas fürdőt, 1906-ban pedig a villanyáramot. Az első évtized végére a sok látogató miatt az épület kezdett szűkössé válni, ezért új szárnnyal bővítették. Az új szárnyban 3 vízmedence, 1 gőzkamra, meleg levegős kamrák és zuhanyzók kaptak helyet. A leglátványosabb újítás azonban a nagy úszómedence volt: hosszúsága 25, szélessége 9 méter, padlózata lejtős, a nem úszók oldalán 120 cm mély, az úszóknál pedig 3.80 méter a legnagyobb mélysége. Az épület Duna felőli oldalán a pozsonyi vívók kérésére vívótermet is kialakítottak. Az első világháború kitörése után a fürdő még egy ideig nyitva tartott. A háború előrehaladtával az egyre súlyosbodó szénhiány erősen befolyásolta a fürdő üzemeltetését. 1919-ben szinte azonnal újraindult az élet a Grösslingben. Úszóversenyeket rendeztek a fürdő nagymedencéjében. 1929-ben és 1930-ban zajlott a fürdő utolsó bővítése. A fürdő életében 1942-ben újabb változások történtek – a frissen alakult Sedliacka banka lett az új tulajdonos. A tulajdonosváltást általános felújítás követte. 1946-ban a Národná obroda napilap már a fürdő város általi megvételéről írt. A második világháború után a sport és a kikapcsolódás mellett az új eszmék hatására a széles tömegek úszásoktatására is hangsúlyt helyeztek. A létesítményt 99 évvel megnyitása után, 1994-ben használták utoljára eredeti rendeltetése szerint. Falairól mállik a vakolat, medencéiben víz helyett csak por és piszok gyűlik. (Forrás: https://pozsonyikifli.sk/bad-pozsony-egy-majdnem-szazeves-furdo/)

 

Kép: A fürdő vizuális látványterve. Fotó: Matúš Vallo má rád Bratislavu FB

  • Előző
    Ismert felvidéki magyar személyiségeket tüntettek ki Magyarország pozsonyi nagykövetségén
  • Következő
    Kárpát-medencei együttlét a Nagy-Magyarország Parkban

Mit érdemes megnéznem?

Pozsonyi magyar idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

Pozsonyi magyar éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

Pozsonyi magyar szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

Pozsonyi magyar autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

Pozsonyi magyar áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

Pozsonyi magyar színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

Pozsonyi magyar gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Pozsonyi időjárás

    Pozsony - Budapest útvonal tervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család